Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 
AFAD İÇİN 7 ADET SOUTH CORS İSTASYONUN TESİSİ YAPILDI

 

T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülmekte olan, "Navigasyon Uydu Sistemleriyle Deprem Kaynak Parametrelerinin Belirlenmesi Projesi" kapsamında, Küresel Navigasyon Uydu Sistemleri(GNSS) istasyonlarında konum belirleme yapılarak hem yatay hem de düşey için yer değiştirme miktarları hesaplanabilmektedir. Hesaplanan yer değiştirme miktarlarından depremin moment büyüklüğü, kıtasal yer değiştirme ve fayın geometrisi (dalımı, uzunluğu, doğrultusu) yüksek duyarlılıkla hesaplanabilmektedir. Mevcutta bu tür bilgileri hızlı ve doğru elde etmek için kullanılan hız ve ivmeölçer deprem gözlem istasyonlarından elde edilen bilgiler yetersiz kalmaktadır.

Ülkemizde, birçok kurum ve kuruluş tarafından işletilen ancak işletme amacı depremlerin inlenmesine yönelik olmayan mevcut GNSS istasyonlarına ait veriler toplanarak deprem büyüklüğünün, fay geometrisinin ve kabuk hareketlerinin belirlenmesinde kullanılması, ihtiyac duyulması halinde yeni GNSS istasyonları kurulması, işletilmesi ve yapılan çalışmaların AFAD-Türkiye Deprem Veri Merkezi Sistemi (AFAD-TDVMS) üzerinden araştırmacılara paylaşılması planlanmaktadır.

Bu iş kapsamında Tekirdağ Marmara Ereğlisi, Çanakkale Merkez, İzmir Ödemiş, İzmir Dikili, Afyonkarahisar Dinar, Denizli Tavas ve İmrali adası olmak üzere 7 Adet SOUTH S9 CORS İstasyonu ve 3D Choke Ring antenleri pilye ve mekanik tribach'lar kullanılarak tesis edilmiştir.